Haber

Biden: Türkiye’deki depremler, 100 yılı aşkın süredir bölgenin en büyük depremleri arasında yer alıyor

Biden, ekonomik planlarını açıklamak için ziyaret ettiği Wisconsin’de konuştu.

Biden konuşmasına, Amerikan halkının düşünce ve dualarının Türkiye ve Suriye’deki depremlerden etkilenenlerle birlikte olduğunu söyleyerek başladı. “Bu, 100 yılı aşkın süredir bölgedeki en büyük depremlerden biri.” sözünü kullandı.

Biden, can kaybı için yas tuttuklarını belirterek, depremzedelerin cesetlerinin moloz yığınlarının altından çıkarılmasını izlemenin inanılmaz olduğunu söyledi. ” Deprem, önemli artçı sarsıntılar ve ikinci bir depremle inanılmaz derecede güçlüydü.Biden, niyetinin bu trajediden etkilenenlerle birlikte olduğunu kaydetti.

Biden, depremin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı aradığını ve ABD’nin NATO Müttefiki Türkiye’ye arama kurtarma grupları da dahil olmak üzere tam destek sunduğunu söylediğini söyledi. Başkan Biden, ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı ve Avrupa’daki ABD ordusunun da Türkiye’deki deprem bölgesinde yardıma hazır olduğunu söyledi.

ABD’nin de insani yardım kuruluşları aracılığıyla Suriye’deki depremden etkilenenlere yardım ettiğini belirten Biden, ilk günden itibaren yardım faaliyetlerine başladıklarını ifade etti. Biden, Suriye’de bölgeyi kimin kontrol ettiğine bakılmaksızın, ABD’nin insan hayatını kurtarmada önde gelen bağışçılardan biri olduğunu iddia etti.

Başkan Biden, “İhtiyaç anında Türkiye ve Suriye halkına destek verme taahhüdümüzde kararlıyız.” söz konusu.

haber-azdavay.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu