Haber

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı depremle ilgili Dezenformasyon Bülteni yayınladı

Cumhurbaşkanlığı Bağlantısı Başkanlık Dezenformasyonla Mücadele Merkezi tarafından Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerle ilgili 22-23 Şubat tarihli Dezenformasyon Bülteni yayınlandı.

“Hatay’da deprem sonrası 112 Acil Durum çöktü” başlıklı bültende, “TOKİ’nin 250 bin yeni Sosyal Konut Projesi’ne 8 bin kişi başvurdu” ve “Korkmaz’ın depreme dayanıklı olduğu belirlendi.

Yiğit Anadolu Lisesi’nin ‘yeniden yapma’ başvurusu reddedildi”.

Bazı sosyal medya hesaplarında “Hatay’da deprem sonrası 112 acil durum çöktü”nün hatasız olmadığı aktarılan açıklamada, Hatay 112 Acil Çağrı Merkezi çalışanının deprem anından itibaren 1891 acil çağrılarını karşıladığı belirtildi. 10:00’a kadar ve 1702 acil çağrıları kuyrukta kapatıldı. Çağrıya da cevap verildiği ve tebligatların ilgili kurumlara iletildiği belirtildi.

Acil çağrıların yoğunluğunun artması nedeniyle saat 10.00’dan sonra sırasıyla Samsun, Ordu ve İstanbul 112 Acil Çağrı Merkezlerinden takviye alındığı, acil çağrıların karşılanamadığı ve ulaşılamayanlar.

Herhangi bir süre verilmediği belirtildi.

Bir televizyon programında “TOKİ 250 Bin Yeni Sosyal Konut Projesi’ne 8 bin başvuru yapıldı, büyük çoğunluğu geri çekildi” ifadesinin gerçeği yansıtmadığı açıklamada, “250 bin konut için İlk Evim Projesi kapsamında yapılacak 1 e-Devlet ve bankalar üzerinden ödeme yapılacak.” 5 ayda 8 milyon vatandaşımız başvurdu. Başvuruların 5 milyon 135 bin 324’ü başvuru tarihi sonuna kadar geçerli sayıldı.” ibaresine yer verildi.

Bültende, “Depreme dayanıklı olduğu belirlenen Korkmaz Yiğit Anadolu Lisesi’nin ‘yeniden yapım’ başvurusu reddedildi” tezinin de gerçekçi olmadığı belirtiliyor.

İstanbul Valiliği’nin depremlerin ardından 18 Şubat’ta riskli olduğu tespit edilen 93 okuldan 76’sının yıkılıp yeniden yapılmasına, 17’sinin ise güçlendirilmesine karar verdiği hatırlatıldı.

Valilik tarafından yayınlanan bu listede Korkmaz Yiğit Anadolu Lisesi’nin de yer aldığı aktarılan açıklamada, kaymakamlığın okulu yıkma ve yeniden yapma yetkisinin bulunmadığı, tüm sürecin titizlikle yürütüldüğü hatırlatıldı. İstanbul Valiliği tarafından

yusufeli-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu