Haber

Dağcılar, tırmandıkları zirvelerden aldıkları toprağı şehit mezarlarına getirdi.

İzmirli dağcılar, Cumhuriyetin 100’üncü yılı kapsamında farklı coğrafyalarda tırmandıkları zirvelerden aldıkları toprağı Ankara’daki şehit mezarlarına bıraktı.

Zirve Dağcılık Uzmanlığı SporKulüpten yapılan açıklamaya göre, Cumhuriyetin 100’üncü yılı kapsamında “100’üncü yılda 100 zirve” projesi hayata geçirildi.

Kulüp üyesi dağcılar bu yıl Moğolistan’dan Kafkas Dağları’na, Kırgızistan’dan Makedonya’ya kadar 147 dağın zirvesine tırmanarak Türk bayrağını dalgalandırdı.

Bu zirvelerden alınan toprak, Anıtkabir ziyaretinin ardından Ankara’nın Polatlı ilçesindeki Sakarya Şehitliği’ndeki şehit mezarlarıyla buluşturuldu.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Kulüp Başkanı Orhan Kozan, “Zirvelerden Vatana, Atalarımıza” temasıyla yola çıktıklarında 100 zirve hedefi koyduklarını ancak bunu aşarak 147 zirveye ulaştıklarını belirtti.

Kozan şunları söyledi:

“Bu zirvelerden aldığımız toprakları, zirveye ulaşan sporcularımızla birlikte önce Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün manevi huzuruna taşıdık. Atatürk’ün mozolesine çelenk koyduk ve saygı duruşunda bulunduk. Ardından toprakları aldık. Zirvelerden dualar eşliğinde Ankara Polatlı’ya çıktık, gözünü vatan uğruna tuttuk.” “Hiç tereddüt etmeden vatanımızın şehit evlatlarının mezarlarına emanet ettik. Ben ve tüm kulüp sporcularımız bu projeyi çocuklarımıza bırakacağımız değerli ve anlamlı bir miras olarak görüyoruz. Yaşasın Cumhuriyet.”

sulusaray-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu