Haber

Filipinler, Kuveyt’teki Filipinli işçilere yönelik suiistimallere karşı önleyici tedbirler alacak

Filipin hükümeti, Kuveyt’te Filipinli bir işçinin öldürülmesinin ardından Filipinli işçilere yönelik tacizlere karşı önleyici tedbirler alacağını duyurdu.

Filipinler Göçmen İşçiler Bakanı Susan Ople, Kuveyt’te hizmetçi olarak çalışan bir Filipinli’nin öldürülmesiyle ilgili internet üzerinden düzenlediği basın toplantısında açıklama yaptı.

Ople, 22 Ocak’ta çölde ölü bulunan Jullebee Ranara adlı Filipin vatandaşının Kuveyt’te patronunun 17 yaşındaki oğlu tarafından öldürüldüğünü ve ardından çöle atıldığını söyledi. Ople, 35 yaşındaki Ranara’nın cesedinin dün gece Kuveyt’ten memleketi Filipinler’e getirildiğini belirtti.

Yurt dışında çalışan Filipinlilerden gelen yaygın şikayetler arasında cinsel taciz ve tecavüz, insan kaçakçılığı, iş sözleşmesi ihlalleri ve hukuksuz işten çıkarmaların yaşandığını söyleyen Ople, Filipinli çalışanlara yönelik tecavüz ve kötü muamele gibi suistimallere karşı önleyici tedbirlerin alınacağını söyledi.

Ople, Filipinli personele yönelik taciz vakalarındaki artışın nedenlerini ve ihtiyati tedbirleri incelemek üzere Kuveyt’e heyet gönderileceğini de bildirdi.

Kuveyt’te 268.000 Filipinli çalışıyor

Kuveyt’te 268.000 Filipinli, hizmetçiler de dahil olmak üzere birçok alanda çalışıyor.

2018 yılında Kuveyt’te hizmetçi olarak çalışan Filipinli Joanna Demafelis’in terk edilmiş bir apartman dairesinde dondurucuda bulunmasının ardından bu ülkeye işçi gönderilmesi yasaklanmıştı.

Daha sonra Filipinler ve Kuveyt hükümetleri arasında Filipinli işçilerin haklarının korunmasına ilişkin bir anlaşmanın imzalanmasıyla yasak kaldırıldı.

karapurcek-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu