Haber

Gürcistan’da gösterilere yol açan “yabancı etkinin şeffaflığı” konulu yasa tasarısı geri çekildi

Gürcü hükümeti, protestolara neden olan “yabancı etkinin şeffaflığı” yasasını “ülkedeki durumu sakinleştirmek” için geri çektiğini duyurdu.

İktidardaki Gürcü Hayali Partisi’nden yapılan açıklamada, 7 Mart’ta mecliste ön onaylanan “yabancı etkinin şeffaflığı” adlı yasa tasarısının geri çekildiği belirtildi.

Açıklamada, muhalefet temsilcilerinin görüşlerinin alındığı ve kanun taslağının geri çekilmesine karar verildiği kaydedildi.

Açıklamada, bazı radikal güçlerin kendi siyasi çıkarları için sokağa çıkan gençleri şiddete ve yasa dışı hareketlere sürüklediği belirtilirken, ülkedeki durumu yatıştırmak için yasanın geri çekilmesine karar verildiği bildirildi. .

Açıklamada, hükümetin amacının ülkede barış ve istikrarı sağlamak olduğu belirtildi.

Bu yasa tasarısıyla ilgili detaylı bilgilerin ilerleyen zamanlarda kamuoyuna verileceği belirtilen açıklamada, “Bunun için halkla toplantılar başlatacağız ve konunun her detayıyla ilgili gerçekleri kamuoyuna aktaracağız. ” terimi yer aldı.

Muhalifler, yasa tasarısının geri çekilmesine rağmen eylemlerine devam edeceklerini açıkladı.

Kanun taslağı

Tasarı, fonlarının yüzde 20’sinden fazlasını yurt dışından alan Gürcü kuruluşlarının “yabancı ajan” olarak kaydedileceğini veya para cezasına çarptırılacağını öngörüyordu.

Muhalifler ve Devlet Başkanı Salome Zurabishvili, Rusya’nın emriyle hazırlandığını öne sürerek tasarının iptalini istiyor.

Zurabişvili, yasa tasarısının meclisten geçmesi halinde veto edeceğini açıklarken, muhalefet yasa tasarısının iptali için gösteriler başlattı.

3 ve 6 Mart tarihlerinde yasa tasarısının görüşülmesi sırasında mecliste milletvekilleri arasında kavga çıktı.

Tasarının 7 Mart’ta Meclis’ten ön onay almasının ardından aktivistler meclis binası önünde toplanarak giriş çıkışları kapattı.

Göstericiler polise taş, su şişesi ve sopalarla saldırırken, polis de göstericilere biber gazı ve tazyikli su ile müdahale etti.

İki gün süren gösterilerde 50 polis yaralandı ve 133 protestocu gözaltına alındı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu