Haber

İbb, yargı kararıyla kaçak olduğu tescillenen Hiranur Vakfı’nın Sancaktepe’deki Binasını Yıktı

Daha önce İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından mühürlenen ve 6 yaşındaki çocuğun istismar edilmesiyle gündeme gelen İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı’nın Sancaktepe’deki merkez binası, tescil edildi. idare mahkemesi. Davayı kazanan İBB, kaçak yapıyı bugün yıktı.

İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı’nın kurucularından Yusuf Ziya Gümüşel’in 6 yaşındaki mürit ile evlendiği kızı HKG’nin cinsel istismar skandalı ülke gündemine oturdu. Yaşanan skandalın ardından İBB, vakfın Sancaktepe’deki yapılarının kaçak olduğunu tespit ederek 8 Aralık 2022’de mühürledi. İBB’den yapılan açıklamada, 5 blok için ruhsat alan Hiranur Vakfı’nın ruhsatsız olduğu belirtildi. mevzuata aykırı olarak bloklar arasında kaçak site kurmuşlardır.

Kaçak yapıları mühürlenen Hiranur Vakfı, İstanbul 4. İdare Mahkemesi’nde İBB’ye dava açtı. Vakıf, İBB’nin kaçak yapılara ‘inşaat tatil tutanağı’ düzenleyerek mühürleme işlemine ilişkin yürütmenin durdurulması ve iptal kararı istedi. Öte yandan mahkeme, 15 Mart’ta Hiranur Vakfı’nın talebini yürütmenin durdurulması için gerekli koşulların bulunmadığı gerekçesiyle reddetti. Mahkemenin bu kararı ile İBB’nin kaçak yapıları yıkma kararı alması önünde hiçbir engel kalmadı.

İBB ekipleri, kaçak binanın yıkılması için bu sabah harekete geçti. Çok sayıda İBB polisi ve yıkım ekipleri, sabah saatlerinde Sancaktepe Merve Mahallesi’ndeki Hiranur Vakfı binasına geldi. İBB ekipleri kaçak yapıyı kısa sürede yıktı.

ETKİNLİK TARİHİ

İBB’den alınan bilgiye göre Belediye İmar Müdürlüğü, kaçak yapının incelenmesi ve gerekli işlemin yapılması için 25 Şubat 2022’de AKP’li Sancaktepe Belediyesi’ne yazı yazdı. Aradan 3 ay geçmesine rağmen ilçe belediyesinden herhangi bir yanıt alınmadı. İBB İmar Müdürlüğü, 6 Haziran 2022’de yeni bir yazıyla ilçe belediyesine sorumluluğunu hatırlattı. İBB’ye 4 Ağustos’ta yanıt gönderen Sancaktepe Belediyesi, işlemlerin devam ettiğini duyurmakla yetindi. Sancaktepe Belediyesi’ne 7 Eylül 2022’de binanın ruhsata ve mevzuata uygun hale getirilmesi konusundaki sorumluluğu son yazı ile hatırlatıldı. 3 aylık yasal süre içinde kaçak yapılaşmayla ilgili herhangi bir işlem yapılmayınca İBB İl Müdürlüğü görevlendirdi. Sancaktepe Mahallesi, Abdurrahmangazi Mahallesi’nde mülkiyeti Hiranur Vakfı’na ait olan kaçak kaçak yapıya 8 Aralık 2022’de imar grupları ‘Yapı Tatil Tutanağı’ ile mühürledi.

Kaçak yapıları mühürlenen Hiranur Vakfı, İstanbul 4. İdare Mahkemesi’nde İBB’ye dava açtı. Vakıf, İBB’nin kaçak yapılara ‘inşaat tatil tutanağı’ düzenleyerek mühürleme işlemine ilişkin yürütmenin durdurulması ve iptal kararı istedi.

Kaynak: ANKA / Güncel

cobanlar-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu