Ekonomi

İstanbul Havalimanı metrosunun açılış tarihi belli oldu

Kağıthane-İstanbul Havalimanı metro hattının açılış tarihi belli oldu. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Kağıthane-İstanbul Havalimanı metro sınırının 22 Ocak 2023 Pazar günü Önder Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılımıyla hizmete açılacağını bildirdi.

Metro hattı ile İstanbul Havalimanı’na Kağıthane’den 24 dakikada, Göktürk’ten 12 dakikada ulaşılacak.Hatta incelemelerde bulunan Bakan Karaismailoğlu şunları söyledi:

“İstanbul için yaklaşık 96 km’lik 6 hatta çalışıyoruz. Bu hatlar Gayrettepe-Kağıthane-İstanbul Havalimanı Metro sınırı, ayrıca Bakırköy (İDO)-Bahçelievler-Güngören- Bağcılar Kirazlı Metro hattı, Halkalı- Başakşehir-Arnavutköy-İstanbul Havalimanı Metro sınırı, Başakşehir-Çam ve Sakura Şehir Hastanesi-Kayaşehir Metro Sınırı, Kazlıçeşme – Sirkeci Raylı Sistem ve Yaya Odaklı Yeni Nesil Ulaşım Projesi ve Altunizade – Ferah Mahallesi- Çamlıca Camii – Bosna Bulvarı Metro Sınırı projeleri. 284,3 kilometre Türkiye’nin raylı sistem ağını 380,2 kilometreye çıkaracağız.”

TÜRKİYE’NİN EN HIZLI METROSU OLACAK

Toplam uzunluğu 37,5 kilometre olan Gayrettepe-İstanbul Havalimanı metro hattı, İstanbul’un 4 ilçesini birbirine bağlayacak. Saatte 120 kilometre hızla, toplam 9 istasyonu ve günlük 600 bin yolcu kapasitesiyle Türkiye’nin en hızlı metro hattı olacak.

HALKALI-İSTANBUL HAVALİMANI HATTI

İstanbul Havalimanı’na gidecek diğer hatta ise çalışmalar devam ediyor. Halkalı-İstanbul Havalimanı metro hudut projesinin yüzde 87’si tamamlandı.

Hattın devreye girmesiyle birlikte Arnavutköy-Beşiktaş arası yolculuk 36 dakikaya inecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu