Ekonomi

Karadeniz Ticaret ve Kalkınma Bankası’ndaki sermaye artırımı onaylandı

Karadeniz Ticaret ve Kalkınma Bankası’ndan yapılan açıklamaya göre banka, yeni tur sermaye artırımına ilişkin üye ülkelerden alınan taahhütlerin ve taahhüt edilen sermayenin tahsisinin değerlendirilmesi amacıyla olağanüstü toplantısını tamamladı.

Sermaye artırımına 10 üye ülke katılırken, iki üye BSTDB’ye güçlü bir hissedar desteği vermek için ek taleplerde bulundu. artırım öncesi paylara karşılık gelen oranda pay ayrılmasına karar verilmiştir.

Böylece 664,7 milyon Euro’ya tekabül eden 578 bin 16 adet hisse ortakların katılımına tahsis edilecek. Tahsis, kalan payların ödenmesi ve oy haklarının süresine ilişkin nihai karar, sürecin ikinci aşamasında Temmuz ayında yapılacak İdari Konsey Yıllık Toplantısında alınacak.

Kurul, 2023-2024 Orta Vadeli Strateji ve İş Planı’nın birinci fazını kabul ederek, bankanın konsolidasyon politikası izleyerek finansal gücünü ve portföy kalitesini korumasını sağlamıştır.

“Sermaye artışı büyümeyi hızlandırmak için dönüm noktası”

Açıklamada konuya ilişkin görüşlerini aktaran Kalkınma ve Yatırımlardan Sorumlu Bakan Yardımcısı ve Guvernörler Kurulu Başkanı Ιoannis Tsakiris, Karadeniz Ticaret ve Kalkınma Bankası’nın sermayesini başarıyla artırdığını ve kalkınmayı destekleme görevini desteklediğini belirtti. kara Deniz bölgesinde.

tsakiris, “Bu ikinci sermaye artışı, bankaya bölgesel zorluklarla yüzleşmek ve büyümeyi hızlandırmak, istihdam yaratmak ve Karadeniz bölgesindeki vatandaşların yaşamlarını iyileştirmek için gerekli finansal kaynakları sağlamaya devam edecek önemli bir kilometre taşıdır.”terimini kullandı.

“Bölgenin ekonomik büyümesini ve refahını artırmamıza yardımcı olacak”

Karadeniz Ticaret ve Kalkınma Bankası Başkanı Serhat Köksal da tüm hissedarlara bankaya verdikleri destek ve bağlılıktan dolayı teşekkür etti.

Köksal, “Bu sermaye artışı, üye ülkelerimizin, bankanın Karadeniz bölgesindeki ekonomik kalkınmayı ve ticareti destekleme misyonumuzu yerine getirme yeteneğine olan güveninin bir kanıtıdır. Yeni sermaye artışı, üye devletlerimizi daha fazla desteklememize ve bölgenin ekonomik kalkınmasını güçlendirmemize yardımcı olacaktır. büyüme ve refah.”açıklama yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu