Ekonomi

Migros, deprem bölgesinden 300 ton eser alacak

Migros, tarım alanında kadının güçlenmesine ve kadın girişimciliğinin artmasına katkı sağlayan yatırımlarına devam ediyor. Zelzele bölgesindeki illerde sosyal ve ticari hayatın tekrar canlanması için afetin ilk anlarından itibaren satın alma kampanyası başlatan Migros, bu faaliyetlerine devam ediyor.

Bu kapsamda şirket, Birleşmiş Milletler Uluslararası Çalışma Örgütü (UN-ILO) ve Adana Büyükşehir Belediyesi’nin katılımıyla kurulan Meryem Bayan Kooperatifleri’nden iş alımına devam ediyor. Kadınların tarım alanında güçlenmesine destek olmak amacıyla geçen yıl eser alımı yapan Migros, bu yıl depremden etkilenen kadın üreticilerden kooperatif kanalıyla yaklaşık 300 ton eser satın alacak.

KOOPERATİF ÇALIŞMALARININ RAFLARIMIZDA OLMASINDAN ÇOK MEMNUNUZ

Migros Ticaret AŞ Meyve Zerzevat Pazarlama Müdürü Yener Arslan, deprem bölgesinde kadın üreticilerin yetiştirip sofraya getirdiği ürünleri ilk satan perakendeci olduklarını belirtti.

Geçen yıl işbirliğine başladıkları Meryem Bayan Kooperatifi’nin ürünlerini raflarında görmekten büyük mutluluk duyduklarını belirten Arslan, şunları kaydetti:

“İşbirliğimiz kapsamında ağırlıklı olarak deprem bölgesinden ürün alıyoruz. Hatay’dan çilek ve Samandağ biberi ile başladığımız alışverişlerimizin başında lahana, maydanoz, nane, kırmızı biber, portakal ve karpuz geliyor. Meryem Bayan Kooperatifi çevreci üretim sistemleriyle öne çıkıyor: “Sera yüzde 100 güneş enerjisi ile ısıtılırken, sulamanın yüzde 70’i kanallarda toplanan yağmur suları ile yapılıyor. Fikir birliği ile üretilen eserlerin tamamı iyi tarım uygulamaları ile yetiştirilmektedir.”

Arslan, kooperatifin kadınların tarımsal bilgi ve donanımını artırmaya yönelik eğitim programları sunduğunu, Migros olarak kadın kooperatiflerine enerji verimliliği, akıllı tarım gibi birçok konuda eğitimler verdiklerini bildirdi.

Bu eğitimleri alan kadınların diğer üreticilere de örnek teşkil edeceğini kaydeden Arslan, “Kooperatif tarafından özel eğitim verilen çiftçiler, firmalara toplama ve hasat süreçlerinde danışmanlık yapacak. Kalkınmalarına destek olacaklar. kadın kooperatiflerimize özellikle deprem bölgesinde eğitim, üretim desteği ve alım garantisi vererek devam edeceğiz.” o terimlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu