Ekonomi

CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut: Ekonomide çarkların tamamen durduğu bir dönemdeyiz.

CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut; “Bugün ‘Ben ekonomiyi iyi bilirim’ diyenler, ‘Ben iktisatçıyım’ diyenler, ‘Faiz sebep, enflasyon sonuç’ diyenler Türkiye’de ekonomiyi iyice batırdı. , sanayici, çiftçi ve esnaf çok zor durumda. Ekonominin bütün çarkları durmuş. Büyük iflaslar kapıda bekliyor” dedi.

CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, yaptığı yazılı açıklamayla hükümetin ekonomi politikalarını değerlendirdi. Ekonomideki çarkların tamamen durduğunu belirten Barut, acilen “üretim modeli”ne davette bulundu. Barut’un açıklamaları şöyle:

“BÜYÜK İFLAS KAPIDA BEKLİYOR”

“Bugün ‘Ben ekonomiyi yeterince bilirim’ diyenler, ‘Ben iktisatçıyım’ diyenler, ‘Faiz sebep, enflasyon sonuç’ diyenler Türkiye’de ekonomiyi iyice batırdı. , sanayici çiftçi esnaf çok zor durumda ekonominin bütün çarkları durmuş büyük iflaslar iş dünyası sanayici çiftçi esnaf çok zor durumda bankalar şu an kredi vermiyor vadesi yaklaşan kredilerini geri çağırma telaşı içindeler, faizler yükseldi, bankalar döviz vermiyor, döviz serbest piyasada bile yok.

“ZOR VE KÖTÜ GÜNLER BİZİ BEKLİYOR”

Bankalar şu anda kredi vermiyor. Hatta vadesi yaklaşan kredilerini geri çağırma telaşı içindeler. Faiz oranları yükseldi. Bankalar döviz vermediği için ticaretin ortasındaki makas da düzgün açılıyor. Serbest piyasada bile şu anda döviz arzı imkansız hale geldi. İşçi, memur, esnaf çok zor durumda. Bu kara tablonun tek sorumlusu hükümettir. Bu zor durumdan çıkış yolu, Türkiye’nin ekonomi politikasının üretim modeline geçmesinden geçmektedir. İthalata değil, üretime öncelik verir. Üretici desteklenmeli. Bu modeli uygulamazsak bundan sonra daha kötü ve daha zor günler bizi bekliyor.”

altinozu-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu